overSiBot

Dá sa narodenie dieťaťa zvládnuť aj bez behania po úradoch? Dá! Vďaka tejto prevratnej novinke!

4,595 Videní

Donedávna čakal rodičov, ktorým sa narodilo dieťatko, maratón vybavovačiek na úradoch, od matriky až po lekárov, a vyplňovanie desiatok strán tlačív. S tým je koniec!

 

Vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová predstavila prelomovú novinku v službách štátu pre občanov.

„Po narodení dieťaťa si majú rodičia užívať spoločné šťastné chvíle so svojím bábätkom a nie behať po úradoch,“ tvrdí Remišová s tým, že odteraz už rodičia nemusia behať s tlačivami a potvrdeniami po úradoch, ale štát vybaví všetko za nich. Sám a ochotne!

 

Čo všetko sa mení?

* Aby ste dali svojmu dieťatku meno, už nemusíte ísť na matriku. Po novom môžete dohodu o mene obaja rodičia podpísať hneď priamo v pôrodnici.

* Rodný list potom matrika odošle na adresu mamičky.

* Od 1. augusta už ani nebude potrebné prihlasovať dieťa do zdravotnej poisťovne, lebo automaticky dostane zdravotnú poisťovňu matky.

* O príspevok pri narodení dieťaťa už nemusíte žiadať, ale bude matke odoslaný do 60 dní na účet.

 

„Takto majú vyzerať služby štátu, ktorý je tu pre občanov a nie naopak,“ zdôrazňuje Remišová.  „Štát nemá pasívne čakať na to, čo občan potrebuje a nemá ho nechať vytrápiť sa na úradoch, ale automaticky má občanovi vychádzať v ústrety pri riešení jeho životnej situácie a čo najviac ho zbaviť zbytočnej byrokracie. Rovnako proaktívne ako sme teraz pomohli rodičom, ktorým sa narodilo dieťa, bude štát čoskoro pomáhať aj ľuďom, ktorí stratia alebo si hľadajú zamestnanie, chcú začať podnikať, kupujú si motorové vozidlo, alebo nehnuteľnosť na bývanie. Postupne spustíme až 16 životných situácií, ktoré zbavíme byrokracie a pri riešení ktorých bude štát ústretovo pomáhať občanom. Je to ďalší krok na ceste k fungujúcemu a prosperujúcemu Slovensku,“ dodáva vicepremiérka Remišová.

KONTAKT

Zákonom proti byrokracii, technickými riešeniami a proaktívnym prístupom začína Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
napĺňať princíp "Jedenkrát a dosť".

Kontaktujte nás

od 1. februára 2023 meníme spôsob nahlasovania požiadaviek o podporu pre portál OverSi 

 

Znamená to, že požiadavky bude od tohto termínu možné nahlasovať výlučne cez KONTAKTNÝ FORMULÁR.   Oblasť pri zadávaní požiadavky vyberte CSRÚ/OverSi.

Pribinova 4195/25
811 09 Bratislava